Home / Product / KPQ Tools / Other Economy cordless machines / KPQ-CSS21 Cordless Saber Saw
GREAT
KPQ-CSS21 Cordless Saber Saw
What's Included:
2 Premium Wood Cutting Blades
Metal Cutting Blade
Hex Key and Carrying Case
contact
Description
Parameter
Contact Us
Technical Specifications:
Power System: 21V Lithium-Ion (1.5Ah/2.0Ah options)
No-Load Speed: 3,000 RPM
Blade Length: 300mm (12")
Max Cutting Capacity:
Wood: 50mm
Metal: 10mm (steel)
PVC: 65mm
Stroke Length: 32mm
Professional Features:
✓ Brushless Motor Technology for longer runtime and sustained power
✓ Tool-Free Blade Change with automatic ejection
✓ 4-Stage Pendulum Action for optimized cutting performance
✓ Adjustable Shoe with scale markings
Performance Advantages:
• 40% Faster Cutting than standard reciprocating saws